Oltásról
A nyulaknál is vannak életveszélyes betegségek, amelyektől csak a rendszeres, éves vakcinázás óvja meg őket. Az úgynevezett mixomatózis és a nyulak vérzéses betegsége (RHD- Rabbit Haemorrhagic Disease) jelentenek rájuk halálos veszélyt.
A mixomatózis és az RHD minden fajta nyulat érint, a vadon élő üregi nyúltól a házikedvencig. A nem oltott állatoknál mindkét vírusos betegség gyorsan elhulláshoz vezet, mivel a kialakult betegség kezelésére egyik esetben sincs gyógymód.
A mixomatózist vérszívó rovarok - szúnyogok és bolhák - terjesztik. A vírus közvetlen érintkezés útján is terjed a nyulak között, tehát a betegség terjedésének megakadályozásához nem elegendő a vérszívó élősködők elleni védekezés.
Az RHD vírusa főleg a beteg állatok vizeletével, ürülékével és légúti váladékával ürül, és közvetlen érintkezés útján fertőzi meg a többi nyuszit. A nyulakat csak az oltással védhetjük meg.
Oltóanyagok:
Nobivac myxo-RHD: 1 éves védelmet nyújt mixomatózis és RHD ellen - ezzel a legajánlatosabb oltatni a nyuszit! ( A nyusziaink ezt kapják )
Pestorin mormyx: 1 éves védelmet nyújt RHD, és fél éves védelmet mixomatózis ellen.
Amennyiben ezt választjuk, márciusban oltassuk be a nyuszit, így a mixomatózis ellen körülbelül szeptemberig védi őt, tehát a rovarinvázió időszakában, mikor a betegség elkapására a legnagyobb az esély. Azonban ez nem épp a legbiztonságosabb módszer, hiszen még novemberben is nagy számban lehetnek szúnyogfélék!
Myxovac: 1 éves védelmet nyújt mixomatózis ellen.
Leporiphyl: 1 éves védelmet nyújt RHD ellen.
A külön-külön oltásoknak annyi előnye van, hogy kevésbé terheli az immunrendszert, mivel egyszerre csak egyféle kórokozó ellen kell védelmet kiépítenie.
Amelyik oltástípust elsőre választottuk, nyuszinkat azzal érdemes élete végig oltatni!